PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=103907}
7,7 250 763
oceny
7,7 10 1 250763
6,7 26
ocen krytyków
Symetria
powrót do forum filmu Symetria

Uprzedzając już niektórych, winny nie zarzucanego mu czyny, czyli napaści na staruszkę. Coś gorszego myślę, że miał Łukasz na suumieniu, i kilka scen mogłoby potwierdzić tą teorię. Szczególnie 2 sceny: scena zaraz na początku filmu, gdy widzimy córkę? głównego bohatera. Scena się kończy, gdy zdejmuję sukienkę, co wg mnie wskazuje, że została zgwałcona. I już od początku miałem takie wrażenie, że to Łukasz. Bardziej przekonywująca może być scena z 1h12min, gdy rozmawia z Dawidem. Pada tam kwestia wypowiedziana przez Dawida "A co ma myśleć dziewczynka, którą zgwałcił ojciec?". Interesujące, szczególnie że 1 mówi to do Łukasza 2 zaraz potem pojawia się w filmie pedofil. Łukasz następnie pyta się Dawida o książki, wybiera jedną, a Dawid mówi, że ta będzie dobra na "odprężenie". Skoro przyszedł pedofil, to zaczął nasz główny bohater myśleć, co by było, gdyby inny wiedzieli o jego przeszłości.
Ale najbardziej przemówiła do mnie scena, gdy na widzeniu przyszła jego córka i gdy Łukasz zobaczył pedofila i nagle mówi, że matka z jego córką muszą już iść?!
Dlaczego?
Pytanie też, skąd Dawid by o tym wiedział?
I wtedy, jaki jest oddźwięk filmu? Czy bohater specjalnie stał się "zły", skoro mógł niedługoo wyjść, żeby odkupić/odpłacić dawną winę?

Taka oto teoria mi się nasunęła, może się mylę, ale jak najbardziej zapraszam do dyskusji

ocenił(a) film na 9
krytyczny_maciej

Główny bohater nie ma córki, dziewczynka na widzeniu to jego siostra.
Ale też wydaje mi się, że scena z początku filmu wcale nie musi odnosić się do pedofila, którego powieszono.
Myślę, że może być tam przedstawiona jego siostra, zgwałcona przez ojca. Wskazywałoby na to kilka rzeczy:
1. Zarówno kwestia Dawida, jak i scena widzenia, które przytoczyłeś
2. Rozmowa Łukasza z Romanem, kiedy dowiadujemy się, że ojciec głównego bohatera nie ma kontaktu z rodziną. Łukasz mówi też: "Dzieci tego nie rozumieją, obwiniają siebie"
3. No i w końcu morderstwo. Łukasz nie jest raczej złym człowiekiem, ale jego postawa na koniec wskazuje, że uważa, że postąpił słusznie. Zauważmy, że do momentu, gdy Łukasz dowiedział się o możliwym wyjściu pedofila na wolność nie dokładał mu od siebie, tak jak większość. Ale gwałciciel wychodzący na wolność to asymetria. Jest zbrodnia, nie ma kary. Myślę, że jego ojciec mógł kiedyś uniknąć konsekwencji swoich czynów, z czym Łukasz nie mógł się pogodzić. Dopóki wyglądało na to, że wymierzeniem sprawiedliwości pedofilowi zajmie się państwo - siedział spokojnie. Ale, gdy okazało się, że może być inaczej uznał, że należy symetrię przywrócić samemu.

Francouzinho

Tak mnie naszło.
Co jeśli ten pedofil to ojciec Łukasza i jego siostry? Dziewczynka rozpoznała go na widzeniu, Łukasz się tego domyślił. Kazał matce i jej już iść, żeby mała nie zaczęła mówić.

Francouzinho

Łukasz rozmawiając z Romanem miał na myśli sytuację w której ojciec opuszcza rodzinę i izoluje się od dzieci. Dzieci często czują się winne tej sytuacji. Kochał siostrę więc gdy podczas widzenia Ola zaczęła zerkać w jego stronę postanowił powiedzieć współwięźniom, że ma wyjść za kaucją. To nie był jego ojciec o czym świadczy choćby reakcja Łukasza, gdy w chwili wyjawienia chłopakom o wyjściu za kaucją podajże Kosior mówi : " Myślisz, że po wyjściu przestanie gwałcić dzieci? A co gdyby to była twoja siostra? " Na co Łukasz odpowiada " Nie mów tak", czy coś w tym stylu. Film jest świetnie pokazany. Jest przejrzysty. Dziewczynka z początku filmu to nie siostra Łukasza.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones